Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chybný krok předsedy vlády Sobotky

2. 3. 2017

Chybný krok předsedy vlády Sobotky

Odvolání ministra průmyslu Jana Mládka bylo velmi překvapivým krokem předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Jan Mládek minulý rok neuspěl ve volbách do Senátu ve svém volebním obvodu. Velmi nevhodně se vyjádřil nový náměstek ministra průmyslu Lubomír Bokštefl: »Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska.« Problémy měl ministr i s řešením krize v OKD a jeho návrhy, například na odkoupení OKD za 1 Kč státním podnikem Diamo se vůbec nelíbily koaličním partnerům ve vládě. To vše asi bylo záminkou pro odvolání z funkce ministra průmyslu.

Na druhou stranu je ale zapotřebí zdůraznit, že Mládek připravil návrh novely telekomunikačního zákona, který zvyšuje pokuty pro telekomunikační firmy, zkracuje dobu pro přenesení mobilního čísla nebo zamezuje poskytování slev mimo ceník zákazníkům, kteří chtějí přejít od jednoho operátora k druhému. To jsou opatření, která by měla zamezit nepřípustnému jednání operátorů vůči zákazníkům. Mládkovy návrhy, které měly omezit nebo znemožnit tzv. individuální ceny zákazníkům, kterým se nelíbí vyhlášené ceny, byly rovněž krokem ke zprůhlednění trhu poskytovatelů mobilních a datových služeb. Podle ČTÚ i firem by to vedlo k zakonzervování cen v odvětví, a to je zřejmě také důvod, proč předseda vlády Jana Mládka odvolal. Domnívám se, že zprůhlednění cen by vedlo ke zlevnění jak mobilního volání, tak datových služeb. Bohužel je zapotřebí konstatovat, že krátce před volbami je tento krok velmi nestandardní a přinese spíše problémy a velmi důležitý resort zůstane do voleb prakticky bez politika se zkušenostmi a přehledem o potřebách a poslání ministerstva průmyslu a obchodu.

Domnívám se, že Jan Mládek byl jedním z nejlepších ministrů průmyslu a obchodu za několik posledních volebních období. Jeho úspěchy zejména v oblasti podpory exportu, zlepšení spolupráce s ministerstvem zahraničí právě v oblasti podpory obchodních a exportních aktivit v zahraničních destinacích ve třetím světě a na východě, jsou měřitelné a podařilo se mu to, o co mnohdy neúspěšně usilovali jeho předchůdci. Podpora investování zahraničních firem v ČR je v určitém přechodném období rovněž přínosem pro snížení nezaměstnanosti, ale v současné době je zapotřebí více podporovat domácí investory a zajistit, aby velké firmy podnikaly v ČR a reinvestovaly zisky zpět do rozvoje podniků na území ČR.

Pavel HOJDA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář