Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spuštěna dlouho připravovaná nacionalizace

6. 3. 2017

Spuštěna dlouho připravovaná nacionalizace

Minulou středu byla vyhlášena nacionalizace dolů a průmyslových závodů na Donbasu.

Tamní úřady musely reagovat na blokádu, kterou už měsíc uskutečňují ukrajinští fašisté s podporou části poslanců. Zablokovali dodávky uhlí z Donbasu na Ukrajinu.

Ohrozili tím chod dolů na povstaleckém území, tím i zaměstnanost. Ovšem nejen to. Ukrajinské uhelné elektrárny nemají z čeho vyrábět elektřinu, problém se týká celé desetiny elektráren. Vláda v Kyjevě ostře vystupuje proti blokádě, ale není schopna ji ukončit. Jeden pokus se konal. Na železniční stanici Krivoj Torec napadla 28. února hlídkující fašisty skupina mladých mužů v maskách a s kameny. V rukou jednoho mladíka prý byla i benzinová pila. Přispěchala policie, útočníky pozatýkala. Fašisty nechala být.

Obavy z velké občanské války

Ministerstvo vnitra podpořilo agresivní fašistickou pravici. Kyjev se jí bojí, má obavy z propuknutí občanské války, která by se rozšířila na celé území Ukrajiny. Současně však nějak musí řešit problém elektráren. I ten by mohl vyústit v nepokoje a následnou válku. Takže minulou středu vláda zdražila elektřinu téměř o třetinu a začala dovážet uhlí z Ruska. Předtím spustila kampaň, že Donbas se brzy »vrátí s prosíkem«, protože jeho deklarovaný zájem vyvážet surovinu do Ruska se nesetká s úspěchem, Rusko má svého uhlí dost. Má, v Rusku panuje na trhu s uhlím silně konkurenční prostředí. Ale je možné vyvážet Doněcké uhlí přes Rusko na Ukrajinu. Jen bude poněkud dražší. Nacionalisté, kteří zaveleli k blokádě Donbasu, pod vlivem fašistických hesel nedomysleli, že vlastně své »vroucně milované vlasti« škodí. Někteří účastníci internetových sítí škodolibě tvrdí, že »nemohli domyslet, když neumějí myslet«.

Tragikomická situace

Od počátku bojů mezi povstalci a ukrajinskou armádou posílenou o »dobrovolníky« panovala situace, která se dá nazvat tragikomickou. Daně z výroby v Donbasu platili majitelé dolů a továren v Kyjevě. Za loňský rok to dělalo 1,2 miliardy dolarů a to včetně zvláštní »válečné daně«. Povstalci vlastně financovali válku proti sobě. Už dlouho se to vedení povstalců nelíbilo, od změn je odrazovala potřeba udržet zaměstnanost a také obavy, že Kyjev v případě daňového výpadku rozpoutá ještě ničivější boje. Úvahy zůstávaly jen v teoretické rovině, pupeční šňůra donbaské a ukrajinské ekonomiky se zdála být pevná, Donbas měl přirozené odbytiště na Ukrajině. Jakmile však přišla blokáda, stala se nacionalizace aktuální. Není úplná, nejedná se o znárodnění, změnil se jen směr, kudy budou proudit daně. Ne do Kyjeva, ale na Donbas. A uhlí si jen udělá krátký výlet do Ruska. Většina dolů a továren, především metalurgických závodů, patří Renatu Achmetovovi, prý nejbohatšímu Ukrajinci, jeho osobní majetek se odhaduje na 2,3 miliardy dolarů. Ovládá nejen Donbas, ale i široké okolí, které kontroluje ukrajinská armáda. Blokáda mu velice škodí, ani do jeho oceláren se nedostává koksovatelné uhlí. Nicméně vydal prohlášení, že daně bude dál platit v Kyjevě. Jde o to, jestli mu to povstalci dovolí. Když už sáhli po »ekonomickém« odtržení, budou ho realizovat důsledně. Jde o jeden z nejdůležitějších kroků před případným vyhlášením nezávislosti, k němuž mají povstalci stále větší chuť. Kyjev se totiž snaží udržet stav někde mezi »mírem a válkou«, což se obyvatelstvu Donbasu zajídá. Nedávno se po dlouhé době sešla velká demonstrace na podporu místních úřadů. V průmyslovém městě Jenakijevo se sešlo na 10 000 lidí.

Kyjev počítá škody

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se v zemi »ztratí« až 10 000 pracovních míst, Donbas převezme úpravu uhlí, která se dosud dělala na Ukrajině. Nejcitelnější ztrátou však bude úbytek valut. Daně z průmyslové aktivity z Donbasu se platily v dolarech. Byl to fakticky jediný významný zdroj valut pro kyjevskou kasu.

Porošenko ale zaplatí víc. V mocenském boji, který je navíc živen blížícími se prezidentskými volbami, fašisté získávají navrch. A nikdo na Ukrajině na ně nemá. Ani miliardář Porošenko.

(jo)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář