Jdi na obsah Jdi na menu
 


Znovu šlápli na ty samé hrábě

14. 4. 2017

 

Znovu šlápli na ty samé hrábě

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval americké spojence za to, že »odkývali« raketový útok americké armády na syrskou základnu Šajrát.

Ruský prezident se takto s despektem vůči spojencům USA vyjádřil v rozhovoru na televizní stanici Mir, jehož výňatky zveřejnil ruský tisk. Americký prezident Donald Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

»Všichni to odkývali, aniž analyzovali, co se stalo,« řekl šéf Kremlu na adresu spojenců USA. »Kde jsou důkazy, že chemické zbraně použila syrská armáda? Žádné nejsou. Zato mezinárodní právo bylo porušeno. Bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN zaútočili na svrchovaný stát,« zopakoval Putin. Dodal, že »všichni (s USA) souhlasili, přijali to a začínají souhlasně kývat jako čínské panenky. Znovu šlápli na ty samé hrábě.«

Šílený Spicer

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se omluvil za svůj výrok, v němž porovnával syrského prezidenta Bašára Asada s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem. Spicer na úterní tiskové konferenci prohlásil, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby během 2. světové války použil chemické zbraně proti vlastnímu lidu. V Izraeli Spicerův výrok vyvolal velkou kritiku a byl pochopen jako popření holocaustu.

Na dotaz novinářky žádající upřesnění, co přirovnáním k Hitlerovi myslel, Spicer vysvětlil, že nacistický vůdce nikdy chemický arzenál nenasadil způsobem jako Asad. Hitler je nicméně zodpovědný za vyhlazovací tábory, kde nacistické Německo masově likvidovalo především Židy v plynových komorách.

Téměř vzápětí se objevily výzvy k jeho rezignaci. Spicera k odstoupení vyzvala například šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, Centrum Anny Frankové nebo herečka a zpěvačka Barbra Streisandová.

Izraelský ministr dopravy Jisrael Kac označil Spicerova slova za velmi vážná a šokující a prohlásil, že Izrael musí požadovat, aby se Spicer omluvil, nebo rezignoval. »Bílý dům naléhavě potřebuje učitele dějepisu. Nevědomost je nepřijatelná,« sdělil šéf parlamentního výboru izraelsko-amerických vztahů Nachman Šai. »Hitler používal chemickou zbraň hromadného ničení ve velkém měřítku, jaké do té doby a po ní lidstvo nepoznalo. Je to už druhé selhání Bílého domu v postoji k největší tragédii, jež se stala židovskému národu ve 20. století,« sdělil s poukazem na to, že při mezinárodním dni upomínky na holocaust se Bílý dům ve svém prohlášení nezmínil o obětech.

(pe, čtk)

               putin.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář