Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osvobození Krnov - Petr Vartecký

16. 5. 2020

Fotografie 

KRNOV – 6.5. 1945

 

 Ráno 6.5. 1945 po dělostřelecké palbě na německé pozice přešli vojáci Rudé armády 20. praporu pod velením majora ŠTĚRBAKOVA, 493.prapor pod vedením majora GRIGORIJEVA, 500 prapor majora SOTNIKOVA řeku Opavu. Prorazili německou obranu a pronikli do města a v pouličních bojích osvobozovali naše město Krnov. Tyto prapory bojovaly už 4. rokem od Moskvy, Stalingradu do Krnova. Od severu postupovaly jednotky 361.praporu majora Synikova a od jihu 496. prapor majora Bogatireva. Po 12 h. pouličních bojích bylo naše město osvobozeno od německých fašistů, kteří při ústupu ničili vše, co se dalo, mosty, sklady, nádraží, depo a domy. Jednotky R.A. postupovaly dále a do večera toho dne osvobodily 18 dalších obcí. Podle archivních záznamů v bojích o město zahynulo 37 vojáků Rudé armády a jejich životy skončily v Krnově na konci války.

                                                     

 

PO 75-LETECH!

 

 

      KRNOV - 6.5. 2020. 11 30 h.

Městský hřbitov – POMNÍK PADLÝCH VOJÁKŮ RUDÉ ARMÁDY.

Malá pietní vzpomínka při 75 - letém výročí osvobození našeho města Rudou armádou.

Za účasti zástupců KSČM, KČP, Česko – ruské společnosti a čestné stráže v dobových uniformách R.A. s rudou vlajkou. Při příchodu vedení naší radnice vznikla roztržka o přítomnost členů Klubu vojenské historie Maxim v dobových uniformách a vlajkou. PO VZRUŠENÉ DEBATĚ s vedením města, trvajícím na svém požadavku na odchodu čestné stráže, čestná stráž odstoupila a vedení položilo svojí kytici a odešlo. Zdůvodnění – chtějí uctít památku všech padlých vojáků – nenašlo pochopení mezi přítomnými.             

                                                                          Za MěV KSČM Krnov P. Vartecký.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosím o zveřejnění celého písemného prohlášení Olgy Zauzig o Krnově ...

(Vašek, 4. 7. 2020 16:56)

... v době kolem osvobození v roce 1945. Tento popis událostí zmiňuje článek s názvem "Vyjádření" autorem je Klub zastupitelů KSČM a článek je na str. 3 v Krnovských listech číslo:9 z 3. 7. 2020. Děkuji