Jdi na obsah Jdi na menu
 


„P*čus Zeman“

2. 5. 2021

„P*čus Zeman“ Hřebejk: Za 6 let 8 seriálů ČT. Film za 120 milionů. A teď půjdete do kolen, řekli nám

27.04.2021 20:39

Desítky milionů, začerněné smlouvy, jeden seriál za druhým. „Doporučuji zaměřit se na to, kolik za celé roky z veřejných peněz vyždímal,“ dozvěděly se ParlamentníListy.cz při mapování činnosti režiséra Jana Hřebejka, který rozpoutal bouři svým příspěvkem na Twitteru. Na adresu prezidenta totiž prohlásil, že jde o „smradlavého, nechutného a prolhaného pí*use“. Ptali jsme se také členů Rady ČT.
 

Filmový režisér Jan Hřebejk je poslední dobou známý tím, že s chutí komentuje i politické dění v zemi a pro ostřejší slovo nejde daleko. Nyní to zcela potvrdil při kritice prezidenta Miloše Zemana po jeho nedělním projevu k vývoji ve vrbětické kauze a zapojení ruských agentů do exploze muničních skladů.

Hřebejk v té souvislosti zavzpomínal na podle svých slov jediné přímé setkání s Milošem Zemanem v době, kdy ještě nebyl prezidentem. Konalo se v Národním divadle. Režisér slavných Pelíšků, ale i celé řady dalších filmů a televizních seriálů tentokrát v komentáři zašel dál než kdy dřív.

„Se Zemanem jsem se potkal jen jednou, na diskusi v ND u Tomáše Sedláčka na téma ‚Humor v politice‘. Smrděl chlastem, říkal dementní blbosti a strhl Kláru Samkovou k soutěži, kdo je větší rasista. Smradlavej, nechutnej a prolhanej píčus, o kterýho bych si neopřel kolo. Pojďme dál,“ napsal Jan Hřebejk na svém twitterovém účtu.

Příspěvek vyvolal na sociálních sítích mimořádný ohlas a zdaleka nešlo pouze o kladné reakce. Zvláště přímo na Twitteru se v komentářích objevila celá řada značně kritických vyjádření na adresu samotného Hřebejka. 

„Žádám, aby Hřebejk nedostával na své filmy peníze z daní České republiky,“ reagoval uživatel Stanislav Hejhal. Následovala narážka na režisérovu spolupráci s veřejnoprávní televizí. „Žádám ČT, aby přestala dotovat a vysílat Hřebejka,“ ozval se občan Viktor Kučera. Podobných příspěvků se objevilo víc.

Redakce oslovila několik členů Rady České televize s otázkami, zda v Hřebejkově vyjádření spatřují něco špatného a za další zda je na pořadu dne zabývat se například právě jeho spoluprací s veřejnoprávní televizí a profitem, který mu z tohoto titulu plyne z rozpočtu ČT, tedy z kapes občanů našeho státu.

„Podle mne je to přinejmenším neslušné a nevhodné. Takto by se určitě neměl vyjadřovat, nejenom k prezidentovi, ale k žádnému člověku,“ uvedl radní Jiří Kratochvíl.

Jeho kolega Zdeněk Šarapatka měl podle očekávání názor jednoznačný, proti Kratochvílovi pak zcela opačný. „Za prvé: Jan Hřebejk popisuje setkání v Interpelacích Tomáše Sedláčka z dubna 2011, kdy Zeman nebyl zdaleka prezidentem. Takže manipulace s fakty jako obvykle, že. Za druhé: Podle dobové reportáže v Aktuálně.cz Tomáš Sedláček pozval patnáct minut před představením Miloše Zemana, který už ale popíjel víno, ‚na panáka‘. Že mohl ‚smrdět chlastem‘ a v té souvislosti říkat ‚blbosti‘, se tedy nevylučuje. A za třetí: že by si občan Jan Hřebejk neopřel kolo o hlavu státu, která veřejně mluví o ‚kundách‘, docela chápu. Naopak nechápu vaši konstrukci motat do toho Českou televizi, která s privátním tweetem pana Hřebejka nemá lautr nic společného,“ má jasno Šarapatka.

„Nezaregistroval jsem to, pana Hřebejka nesleduji, takže se k tomu nebudu vyjadřovat,“ vyjádřil se další člen Rady ČT, Luboš Xaver Veselý.