Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktivity KČP MěR Bruntál

14. 6. 2020

Několik fotografií

Aktivity Klubu českého pohraničí, Městské rady Bruntál po pandemii Covid-19.

Především jsme se zúčastnili dne 7.května 2020 oslav osvobození Bruntálu a ČSR, oslav vítězství nad nacistickou a fašistickou hydrou v roce 1945. Den předtím, rovněž 6.května 2020 i v Krnově. A ejhle! Zde rasofobní zastupitelé radnice nemohli položit kytice k památníku padlých sovětských osvoboditelů, když tam stáli čestnou stráž členové Klubu vojenské historie pod historickou sovětskou vlajkou! Tito museli odejít a pak… Ostudné a ubohé!!! Zato v Bruntále proběhl pietní akt na hřbitově dle zdravotnických pokynů vzorně, jednotlivě položili věnce a kytice,  pan starosta ing.Petr Rys, BUc.Jiří Ondrášek, zástupci ČSBS, ČSoL předseda OV KSČM Bruntál – Dalibor Kaňák, předseda KČP MěR Bruntál Zdeněk Purkert a Josef Halabala, předseda ČRS Bruntál Cyril Srubjan, a mnoho dalších občanů města Bruntálu

Již dříve položili krásný věnec zástupci konzulátu RF z Ostravy či Brna. Navzdory všem „kašpárkům“ a falzifikátorům dějin(Hřibům, Kolářům, Novotným, bezpáteřním šaškům z USTRKU a „komisím EU“ jsou fakta: Nebylo by Vítězství nad fašizmem, bez Rudé armády, bez 27 milionů obětí SSSR; osvobozeno Polsko(6000 000 padlých rudoarmějců, ČSR(144 000 padlých RA; bez frontů RA od Baltu po Černé moře – I., II., III. Běloruského, I., II., III., IV., ukrajinského, bez umu sovětských velitelů a maršálů G.K.Žukova; K.K.Rokossovského, I.S.Koněva, Vasilevského, Vatutina, Čerňachovského, Bagrmjana, Čajkova a dalších. Bez prostého vojáka národů SSSR, kteří nám donesli na bodácích svobodu a historický prapor vítězství až do Berlína. Skláním se s úctou před našimi skutečnými osvoboditeli z Rudé armády!!!

Naše poděkování a neměnnou vděčnost vyjadřuje i „Pamětní list“ k 75.výročí osvobození, který jsme vydali 7. května 2020 v počtu 25 kusů pro občany a členy, kterých si vážíme(za pomoci pana J.Ondráška).

Dále jsme se poprvé sešli po pandemii jako KČP MěR dne 21.května 2020 a za skoro 3 měsíce nečinnosti bylo co řešit. Pochopitelně zasedání proběhlo za bezpečnostních zásad. Mimo jiné slavnostní předání Pamětních listů členům MěR; dalším plánům činnosti atd.

Dne 5.června 2020 jsme se zpožděním oslavili významné jubileum našeho člena, hospodáře a pokladníka-dlouholetého a přítele, kamaráda RSDr.Tomáše Pilčíka, který dne 4.4.2020 dovršil 80 let plodného života. Mezi gratulanty byl RSDr.Václav Reimer. 93 letý bývalý předseda ONV Bruntál(jeho věk je stejný jako britské královny), v plné duševní svěžesti. Př.D.Kaňák, př.P.Křivák ml.,př.Z.Vinter, př.Z.Purkert př.C.Srubjan a př.Halabala. V přátelském posezení jsme strávili krásné odpoledne.

A dne 6.června 2020 jsme se zúčastnili společného zasedání MS KR KČP(Moravsko-slezské krajské rady) v Lomnici u Rýmařova, s návštěvou obou památníků zajateckého tábora sovětských zajatců STALAG a položením kytic, vlajkou a fotografováním. Pak následovala přednáška př.ing.Jaroslava Jelínka o historii Lomnice, Sovinecka, práci „Starého sovinecka“ a KČP MíR Lomnice, o knize Jiřího Neseta „Pochody hladu a smrti 1944-1945, o knize V.Štěpána „Tábor smrti a utrpení „ vydané v roce 1968. Rovněž o současném pátrání př.Janase z České Vsi u Jeseníku, který v archivech RF a jinde zjišťuje záznamy z původních německých archívů o zajatých vojínech RA zde v Lomnici. Má již přes 200 osobních listů. S ním spolupracuje př.ing.J.Jelínek velmi intenzivně. Bylo zde v Lomnici asi 1 5000 nešťastných sovětských zajatců, z nichž většina se nedožila svobody či zmizela jako nezvěstní. Zastavili jsme se i u osobnosti JUDr.Josefa Hartmanna, lidumila, altruisty a vlastence, který podnikal v těžbě dřeva před válkou na Lomnicku, zaměstnával přednostně české dělníky, postavil pro české děti školu a školku, ovšem před nacisty v roce 1938 musel utéci do USA; po válce se vrátil, obnovil těžbu dřeva a pak po Únoru 1948 definitivně odjel za moře. Tento člověk by si zasloužil udělení “Čestný občan Lomnice – in memoriam“. Přimlouváme se za to již řadu let!!

Děkujeme KČP MíR Lomnice, jmenovitě př.ing J.Jelínkovi za přednášku, organizaci akce a perfektní pohoštění v restauraci „Lomnický šenk“ a personálu tamtéž

 Za KČP MěR Bruntál emeritní předseda

Josef Halabala