Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klub českého pohraničí a Vlastenecké sdružení antifašistů v Ostravě

26. 4. 2015

Klub českého pohraničí a Vlastenecké sdružení antifašistů v Ostravě spolu s Čs. obcí legionářskou tradičně zorganizovali vzpomínkovou akci k tragické události, kdy dva mladí letci, pilot ppor. Ivan Petrovič Kiotov a střelec vojín Nikolaj Alexandrovič Komlev, zahynuli při plnění bojového úkolu 20. dubna 1945.

V neděli dne 19. dubna 2015 se honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník zúčastnil pietního aktu u památníčku, který se nachází v lese mezi Plesnou a Velkou Polomí. Za generální konzulát v Brně se akce zúčastnil pan Sergej Miťjájev, atašé, přítomen byl také náměstek hejtmana kraje pan Ivan Strachoň, starostka obce Velká Polom paní Ludmila Bubeníková, zástupci Armády České republiky, Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu a celá řada občanů Ostravy, Plesné i Velké Polomi.

Pietní akt byl zahájen za zvuku chorálu "Svatá válka". Hlavní projev pronesl honorární konzul Ruské federace pan Aleš Zedník (tento projev je v dalším příspěvku), který připomenul, že oba letci zahynuli v boji s fašisty, kteří v jejich zemi napáchali tolik zla, a že nacistická a fašistická mašinérie byla Norimberským procesem definitivně označena za zločineckou. Zapomínání na tento fakt by lidé neměli dovolit.

K památníků byly položeny věnce a kytice ve vojenském pořadu s čestnými salvami, slavnostní akt byl zakončen „Večerkou“.

Fotografie z této akce jsou ve "Fotoalbum"

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář