Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pamětní místo umučeným sovětským zajatcům

27. 7. 2019

Obnovení pomníku a svěcení kříže

V sobotu 22. června 2019 se v odpoledních hodinách uskutečnila v naší obci Lomnice na Bruntálsku neobvyklá událost. Šlo o vytvoření a vysvěcení nového pamětního místa umučeným sovětským zajatcům z období 2. světové války.

Organizátorem této pietní akce byl „Spolek staré sovinecko“, který na území bývalého Sovineckého panství vyvíjí svoji činnost, zaměřenou na historii celé této oblasti. Ten byl požádán, aby se ujal sochy „plačící matky“, která v minulosti stávala v místech zajateckého hřbitova. V 80. letech byla nahrazena současným pomníkem a „uložena“ ve sklepních prostorách pivovaru Řádu německých rytířů v Bruntále.

Významnost této akce podtrhla svojí účastí řada významných hostů. Mimo pravoslavného kněze pana Ing. Jana Langra to byl především zástupce Ruské federace, pan Valerij Terentiev. Dále námětek hejtmana Moravskoslezského kraje, pan Jan Kokoška, starosta města Bruntál, pan Ing. Petr Rys, starostové Dl. Loučky, pan Ladislav Koláček, Moravskoslezského Kočova, pan Ing. Josef Havlík, Leskovce nad Moravicí, pan Bedřich Buťák, místostarosta Bruntálu, pan Bc. Martin Henč, zástupce muzea Bruntál a historik, pan Dr. Tomáš Niesner, kronikáři a písmáci obcí spolupracujících se spolkem a další významní hosté. Jsme rádi, že naše pozvání přijali i zástupci OV KSČM v Bruntále a Česko ruské společnosti, které vedl pan Cyril Srubjan a zástupci KČP Bruntál, v čele s panem Zdeňkem Purkertem.

O tom, že se akce zdařila, svědčí nejen počet přítomných a jejich bezprostřední hodnocení, ale i pozitivní reakce na reportáž regionální televize Polar, která byla rovněž přítomna.

Na závěr mi dovolte, abych jménem Spolku staré sovinecko poděkoval všem přítomným za jejich účast a všem sponzorům za podporu.

 V Lomnici 18.7.2019                                   

 Ing. Jaroslav Jelínek

předseda spolku

img_0058.jpgimg_0060.jpgimg_0061.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář