Jdi na obsah Jdi na menu
 


Patr Vokřál

28. 6. 2016

 

STATUTÁRNÍ MĚSTO BRNO

PRIMÁTOR Ing.Petr Vokřál

Brno 13. června 2016 Č.j. MMB/216930/2016

Vážený pane předsedo,

seznámil jsem se s Vaším „Prohlášením účastníků protestního pochodu" ze dne 28. 5. 2016. Píšete vněm mj, že „kategoricky nesouhlasíte s konáním Sudetoněmeckých dnů nejen v Brně, ale kdekoliv v naší Republice." Mohu pouze konstatovat, že já o žádném konání Sudetoněmeckých dnů v Brně nevím, proto se prosím obraťte se žádostí o vysvětlení na šiřitele takových zpráv.

K Vašemu „Provolání účastníků protestního shromáždění občanů ČR proti revanšistickým akcím sudetoněmeckého landsmanšaftu", které jsem také obdržel, nemám mnoho co dodat, protože se zcela míjí s tím, co se v Brně vloni a letos odehrálo v rámci Roku smíření 2015 a Meetingu Brno 2016. Iniciátory, moderátory, organizátory a hlavními účastníky všech těchto aktivit, včetně pochodu, byli a jsou mladí lidé vzešlí z občanských iniciativ. Jejich ani naším záměrem rozhodně nebylo a není srovnávat události poválečných dní se zvůlí nacistického režimu ani se zvěrstvy, jichž se Němci dopouštěli během okupace na českém národu. Nikdo nechtěl a nechce ani náznakem srovnávat míru utrpení jednotlivých národů během druhé světové války, nikdo nechce revidovat historii. Chceme jen odmítnout jakékoliv bezpráví, podívat se minulosti zpříma do očí a vykročit vstříc nové nezatížené úrovni vztahů s našimi sousedy.

*

Moje počínání v této věci hodnotíte ve svém provolání za „zradu českého národa" stejně jako činy a gesta bývalého prezidenta Václava Havla, současného předsedy vlády Bohuslava (ne Bohumila) Sobotky, místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka, ministra kultury Daniela Hermana Či poslance Karla Schwarzenberga. To je myslím z mého hlediska docela dobrá společnost.

S pozdravem

 

 

 

 

Vážený pan

Ing. Zdeněk Bašta

předseda

MěV ČSBS Brno

tř. Generála Píky 2

613 00 Brno

Na vědomí:

Vážený pan

Dr. Milan Richter, CSc.

Brichtova818/6

152 00 Praha 5