Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hle, jak nádherný příklad

12. 2. 2018

Hle, jak nádherný příklad

Prý Česká televize jednala »nezákonně«, když odvysílala v rámci projektu ke 100. výročí Říjnové revoluce seriál Zapomenutí vůdci. Řekl to rusista Jan Machonin, jenž byl jedním ze stěžovatelů, kteří se před časem obrátili na velkou mediální radu, a pak také na Radu ČT. Co tak odstrašujícího televize nabídla divákům, že to vyvolalo pozornost prý až dvou set kritiků, mezi nimi M. C. Putny, M. Bursíka a P. Blažka? Mnohé díly prý nebyly v souladu s historickou skutečností a pominuly prý některé stránky činnosti »zapomenutých vůdců«. Zejména pak stěžovatele rozhořčil díl věnovaný Lavrentiji Berijovi. »Na stole je skutečný revizionismus«, takto dramaticky se o seriálu rozpovídal na vlnách rozhlasu pan Machonin za souhlasného přikyvování moderátora a také rusisty Libora Dvořáka.

Co všechno bylo na seriálu či na konkrétním dílu hodno kritiky, neposuzuji, neboť jsem jej nesledovala. Provedla jsem však lehkou dotazovací anketu ve svém okolí a dozvěděla jsem se, že se divák takto mohl seznámit s jinými pohledy na tu či onu historickou postavu. Prostě další střípek do mozaiky poznání. Tečka.

Zajímavé je však, jak se ke stížnosti rázně postavili členové obou rad, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady ČT. Ta druhá rada v zápise ze svého jednání uvedla, že »ČT obdržela rozhodnutí RRTV, ve kterém regulátor upozornil na porušení zákona v souvislosti s uvedením dokumentů o Lavrentiji Berijovi z cyklu Zapomenutí vůdci. ČT doručené usnesení respektuje a rozhodla se zmíněný cyklus v budoucnu již nevysílat. ČT ani v nejmenším neobhajuje ani nezastírá zrůdné činy té doby. Závažné téma, na které upozornilo jednak samotné uvedení pořadu, jednak reakce veřejnosti, proto ČT v budoucnu představí v rámci tematického pořadu, jenž bude potřebnou kritickou reflexí zmíněných událostí«.

A nyní pointa. Očekávám, že se stejnou pečlivostí budou dozorující orgány posuzovat i jiné pořady historického charakteru, které se také předkládají divákům veřejnoprávní televize. Jen tak namátkou mě napadl jeden dokument pojednávající o banderovcích, který se vysílal snad předloni. V jeho pojetí byli banderovci nejprve hrdiny, a pak, když prchali do amerického zajetí, pronásledovanými chudáčky. Jiný příklad přímo ční nade všemi: jeden z dílů seriálu GEN – Galerie elity národa, jenž připomněl rodinu Mašínových. Otec Josef je hrdinou, statečným bojovníkem proti fašismu. Synové se však nepotatili, ti zkrátka klesli na roveň teroristů. A právě o této stránce jejich životů v onom konkrétním dílu GENu nebylo ani slůvka! Když jsem na to jako koncesionářka poukázala, Divácké centrum ČT odpovědělo, že »poradní kolegium, které námět posuzovalo, konstatovalo, že Mašínovi, jako rodina, si zařazení do GENu zaslouží«, do dané stopáže se vejdou »pouze základní fakta« a »znalost celé rodinné historie může napomoci k osvětlení kroků obou bratrů«.

Hle, jak nádherný příklad dvojího metru.

Monika HOŘENÍ

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář