Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunisté se nechtějí vracet

27. 2. 2018

Komunisté se nechtějí vracet, chtějí vpřed

U příležitosti 70. výročí Února 1948 se v pondělí 26. února ve velkém zasedacím sále ÚV KSČM v Praze konalo slavnostní shromáždění. Navzdory tomu, co se nejen v posledních dnech v mainstreamu napsalo a řeklo, nešlo před 70 lety o puč, což opakovaně prohlásil i antikomunista Pavel Tigrid. Tento fakt v úvodu připomněl historik a poslanec Miroslav Grebeníček.

»Chceme-li skutečně poznat, proč se v naší zemi dostala v roce 1948 komunistická strana k moci a řadu let zde pak vládla, nemůžeme primitivně líčit nejnovější dějiny tak, že se v roce 1948 dostala k moci ‚banda gangsterů‘, která již po květnových volbách 1946 nastolila v Československu ‚pretotalitní režim‘. To je totiž nebetyčná pitomost. Značný příklon ke komunistické straně měl přece již v květnu 1945 pádné důvody: zklamání z politického pletichaření první republiky, z dopadů hospodářské krize třicátých let, z Mnichova, ze selhání Francie a Anglie – a upřímná radost podstatné části národa z osvobození většiny našeho území Rudou armádou. Po porážce fašismu, tedy krajní pravice, nastal i v Československu všeobecný posun doleva, « řekl Grebeníček, který vysoce ocenil práci všech budovatelů socialismu, těch, kterým šlo o upřímnou snahu vybudovat sociálně spravedlivou společnost. To, co považovali mnozí v letech 1918-45 za nemožné a nedostupné, se teprve po roce 1945 stávalo postupně možným, později dokonce i všedním.

Je hloupé dějiny účelově měnit, což je snad možné v politice, ale nikoli ve vědě, poznamenal Grebeníček a vyslovil se pro seriózní oponenturu těm, kteří užívají pro léta 1948-89 pojmu »totalita«. Je to dle něho účelová nálepka, nikoli analytický termín. Navzdory všemu nálepkování zůstává marxistické učení pro část veřejnosti opět přitažlivé, a to právě pro svůj důraz na spravedlivý socialistický řád.

Na shromáždění přidal několik svých vzpomínek na únorové události 1948 letos devadesátiletý, ale fyzicky i duševně stále svěží František Kovanda, který byl od května 1945 mladým odborářem a od roku 1946 členem komunistické strany. »Promlouvá k vám ‚účastník puče‘, jak mě označil deník Dnes, « zasmál se Kovanda klišé, které opakuje většina médií hlavního proudu i politiků, i někteří tendenční historici.

Oceněno na 700 členů KSČM

ÚV KSČM u příležitosti výročí Února 1948 udělil sedmi stům členům a členkám strany pamětní listy. Tyto budou prostřednictvím okresních výborů postupně předány. V pondělí je z rukou místopředsedů ústředního výboru Petra Šimůnka a Josefa Skály a předsedkyně pražského krajského výboru Marty Semelové převzali někteří z nich: Milada Adamová, Ivan Bareš, Václav Bláha, Gustav Hartman, Stanislav Hejduk, Karel Jírek, Josef Lehanka, Vlastimil Mudra, Miroslav Nechvátal, Oldřich Němeček, Adolf Svoboda, František Šalda, Václav Vecko a Jiřina Vlasáková. »Všech 700 zasloužilých členů a členek strany se dlouhá léta, v některých případech i více než 70 let, aktivně a obětavě podílelo na činnosti komunistické strany ve prospěch lepšího, sociálně spravedlivého života občanů této země, « uvedl jejich ocenění člen výkonného výboru Viktor Pázler a dodal, že »pochodeň dále musí již nést mladí«. Jeden z představitelů mladé generace komunistů, Milan Krajča, ve svém vystoupení připomněl výdobytky společenského řádu, jenž byl založen před 70 lety: rozšiřování výrobní základny, rozvoj zemědělské velkovýroby, dostupného zdravotnictví, školství, výstavba sídlišť a celých měst, rozvoj vědy atd. Čtyřicet let prokázalo, navzdory chybám, své přednosti, zdůraznil Krajča. Národní důchod se zvýšil sedmkrát, průmyslová výroba vzrostla 14krát, celkově vzrostla životní úroveň všech lidí, došlo k rozvoji Slovenska… Československo pomáhalo antiimperiálním a dalším pokrokovým přeměnám ve světě. Krajča připomněl i některá fakta, která se dnes mohou jevit jako nemyslitelná, například že náklady na bydlení (jež je nutné pro důstojnost člověka) činily v ČSSR pouhých pět procent výdajů domácností…

Komunisté se nechtějí vracet, chtějí vpřed, neboť kapitalismus plodí války, bídu, hlad, vykořisťování člověka člověkem… a nemá řešení, zakončila slavnostní shromáždění Marta Semelová.

(mh)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář