Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Koněva se bojuje za mír dnes a zítra

22. 4. 2020

O Koněva se bojuje za mír dnes a zítra.


"S tím Koněvem se nemá cenu zdržovat, teď mají všichni jiné starosti," slýchám i od lidí, kterých si vážím. Snad se neurazí, odpovím-li bez okolků: hluboce se mýlíte! Deportací maršálova pomníku nás zkoušejí, co všechno si ještě necháme líbit. Ustoupíme-li, hrozí nám mnohem vážnější starosti. 
Když Rusko přijalo Dekret o míru, vrhlo se na ně 14 intervenčních mocností. Do sovětské armády přešla polovina důstojníků samoděržaví. Ivan Koněv to udělal hned po Říjnové revoluci. I komunistou se stal už ve chvíli, kdy jim hrozilo, že skončí jako pařížští komunardi. Pak se významně podílel na rozvoji Rudé armády v sílu, která nacistickému režimu zlámala vaz. Dřela na něj celá okupovaná Evropa. Její buržoazní vlády zvedly ruce hned nebo za pár dní. 
Ivan Koněv velel frontům na nejtěžších úsecích války - od obrany Moskvy až po Duklu či osvobození Osvětimi. Jako jediný maršál se podílel na dobytí Berlína i osvobození Prahy. Nebýt té brilantní operace, "kaplička" skončila jako Varšava - civilní populace i čarokrásná architektura. Tak, jako Rudá armáda, nám nepomohl nikdo. Mír a svobodu vrátila i řadě jiných zemí. To hrdinství nemá srovnání. Krize, jaká tu nebyla už 90 let, změní téměř vše. Kde je řečeno, že to nebude znovu Rusko, o jehož pomoc budeme stát i my? 
"Vyhnání" ("Vertreibung") maršála, který se nemůže bránit, si objednala "strana války". Tím spíš ho musíme ubránit my. Aby se vrátil tam, kde Prahu už zdobil. Vláda má dost pravomocí, jak to zařídit. Prohlásit pomník za kulturní památku a vykoupit pozemek pod ním. Slibme si, že nedáme pokoj, dokud se tak nestane! Ruku v ruce s každým, komu to darebáctví není lhostejné! 

 

Josef Skála

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

článek

(vartecký, 22. 4. 2020 8:13)

NEMLČET A JEDNAT-- NEJEN V TOMTO PŘÍPADĚ !!!!!