Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velvyslanec RF v ČR

6. 4. 2018

Velvyslanec RF v ČR Alexander Zmejevskij na středeční TK v Praze FOTO - autor

Západ vyvolává novou studenou válku

Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou (novičok) v Británii byla provokací amerických a britských tajných služeb. Řekl to ve středu šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin.

Chování Washingtonu vůči Moskvě podle něj znamená, že je možné začít hovořit o návratu období studené války. Kreml Británii vyzval k omluvě za obvinění, že za útokem stojí Rusko. A není bez zajímavosti, že podle televize Skynews britské ministerstvo zahraničí ve středu odstranilo ze svého Twitteru právě informaci, že látka novičok pochází z Ruska…

Už v úterý britská laboratoř v anglickém Porton Downu na základě analýzy látky použité proti Skripalovi připustila, že není s to prokázat, že armádní nervově paralytická látka byla vyrobena v Rusku. »Jejich teorie se v žádném případě nepotvrdila, protože je nemožné ji potvrdit,« prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, kterého citovaly agentury v noci na středu. Britský ministr zahraničí Boris Johnson a premiérka Theresa Mayová by se podle něj měli podívat do očí svým kolegům v Evropské unii a Rusku se omluvit.

»Washington se upnul na boj proti neexistující tzv. ruské hrozbě. To dosáhlo takových rozměrů a nabylo takových absurdních rysů, že je možné hovořit o návratu temných dob studené války,« řekl pak doslova podle agentury Reuters Naryškin na bezpečnostní konferenci v Moskvě.

NE nové karibské krizi!

Naryškin podle agentury Interfax obvinil Západ, že je připraven znovu postavit železnou oponu. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se situace vyvinula v novou »karibskou krizi«. Poukázal tak na situaci z roku 1962, kdy se svět ocitl na pokraji jaderného konfliktu. Sovětský svaz tehdy odpověděl na umístění amerických raket v Turecku rozmístěním svých raket středního doletu na Kubě.

Spojené státy a některé evropské země si podle Naryškina nechtějí připustit, že jejich vliv slábne a uchylují se k diktátu. USA a Británie proto v kauze Skripal vyvíjejí nátlak na své spojence v paktu NATO. »Mezinárodní společenství by se mělo vrátit k normálnímu dialogu, který není založen na egoistických vizích jednotlivých stran, ale na skutečných hodnotách, které sdílí všichni ti, kteří respektují mezinárodní normy,« dodal.

Kdo je zvrhlý?

Rusko na středu prosadilo do Haagu mimořádné zasedání Výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), Británie na něm označila za zvrhlý návrh Ruska na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury. Není ale zvrhlé spíš to, že britská premiérka Theresa Mayová, která mimochodem nejednou připustila, že by neměla problém s rozpoutáním jaderné války, bez důkazů a proti zásadám principu presumpce neviny ukazuje prstem na Rusko a nutí Moskvu k přiznání bezprecedentními metodami? Londýn přitom striktně ignoruje platné mezinárodní právní mechanismy staré i více než půl století.

»ČR jsme neobvinili«

Rusko nikdy neobviňovalo a neobviňuje Českou republiku z podílu na otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou, pouze konstatovalo, že Česko je schopno pracovat na výzkumu otravných látek. Uvedl to ve středu ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij na dotaz ČTK při tiskové konferenci v prostorách Velvyslanectví RF v ČR. »Žádná obvinění proti ČR nikdy nebyla z ruské strany vznesena. Pouze jsme konstatovali fakta,« opakovaně zdůraznil vrcholný diplomat. Poukázal současně na to, že v otevřených českých zdrojích se informuje, že čeští experti jsou schopni pracovat na výzkumu nervově paralytických látek, například plynu sarin, a že na základě tohoto výzkumu pokračuje vývoj protilátek pro českou armádu a NATO. »Specialisté dobře vědí, že v roce 2011 ČR a OPCW uzavřely dohodu, podle které je povoleno vyrobit až 10 kilogramů těchto látek,« dodal.

Zmejevskij novináře také informoval o tom, že Rusko na včerejším mimořádném jednání výkonné rady OPCW v Haagu, kde jednali diplomaté ze 41 zemí, navrhlo civilizované řešení incidentu s otravou Skripalových. A ačkoli ujistil novináře, že Rusko prosadilo, aby jednání bylo otevřené, nakonec se jednalo za zavřenými dveřmi. Proč asi?!

Nebezpečný mlhavý Albion

»Doufáme v navázání expertní spolupráce. Pokud Británie nechce s námi spolupracovat přímo, tak jako zodpovědný stát to může učinit přes výkonnou radu OPCW či přes odbornou skupinu generálního ředitele technického sekretariátu OPCW. V každém případě vyzveme OPCW k součinnosti s úsilím zjistit fakta a zajistit zcela transparentní vyšetřování a věcnou spolupráci,« dodal Zmejevskij.

Původní britská obvinění, že Skripalovy otrávilo Rusko, velvyslanec odmítl jako zcela nepodložená, účelová a nepřípustná, hrozící i nepředvídatelnými následky v mezinárodních vztazích. To britská strana je podle něj zodpovědná za zdraví a životy cizích státních příslušníků tam žijících. Zmejevskij připomněl »četná záludná a dosud nevyšetřená úmrtí« ruských diplomatů (např. Litviněnko) a podnikatelů (např. Berezovskij) v Británii. »Mlhavý Albion je nebezpečný pro ruské občany,« uzavřel velvyslanec.

Co se týče Skripalových, připomněl, že v britských médiích se objevují stále absurdnější verze otravy, nejnověji ta, že jed byl dovezený v pohankové kaši… Látka novičok, kterou Skripalovi byli otráveni, se každopádně nikdy v Rusku nevyvíjela a nevyráběla. Opak tvrdí jen ruští vědci žijící na Západě, což je podobné jako v případě rozpoutání dopingového skandálu hodnostářem ze západního exilu, ujistil Zmejevskij.

Na středečním zasedání v Haagu každopádně položila ruská strana 13 otázek OPCW, 14 otázek Velké Británii a 10 otázek Francii, která se rovněž přidala k vyšetřování. Tak například, zda se hodlá technický sekretariát stanoveným způsobem podělit s výkonnou radou, tj. i s Ruskem, o informace, které Britové poskytují technickému sekretariátu v rámci součinnosti podle odstavce 38 (e) článku VIII. Úmluvy (o chemických zbraních)? Údaje a materiální důkazy jakého druhu poskytli Britové technickému sekretariátu (vzorky, výsledky vlastní analýzy vzorků, jiné stopy)? Kdo vedl skupinu odborníků OPCW, která navštívila Británii? Kteří experti ji tvořili? Jak dlouho tam pracovali a s kým spolupracovali? Jaký byl postup odběru vzorků? V jakých laboratořích se budou ověřovat britské údaje – vzhledem k tomu, že v britských médiích se rozsáhle šíří verze o provádění těchto prací ve 20 laboratořích 16 různých zemí…? V případě Britů a Francouzů Rusy pochopitelně zajímalo, proč je Moskvě odepřeno právo na konzulární přístup ke dvěma ruským občanům, kteří utrpěli újmu na britském území? Jaké konkrétní protilátky a v jaké formě byly aplikovány postiženým? Jak se takové protilátky ocitly u britských zdravotníků na místě incidentu? Jakou souvislost má Francie s incidentem? A hlavně na základě jakých příznaků (markerů) byl určen údajný ruský původ látky, použité v Salisbury (což už se ale zdá se mezitím vyřešilo)?

Závěrem Zmejevskij připomněl, že Rusko už vloni úspěšně dokončilo likvidaci arsenálu bojových chemických látek – tedy o tři roky dříve, než se původně zavázalo.

Připraven i na Nikulina

Velvyslanec v jedné z odpovědí na dotazy z řad novinářů vyjádřil také pohoršení a zklamání nad českým rozhodnutím vydat ruského občana Jevgenije Nikulina do USA, kde je obviněn z hackerských útoků. »Ti, kdo rozhodovali o vydání, dali přednost spojeneckým závazkům, aniž by vzali v potaz všechna fakta o případu. Je smutné, že nebyly využity všechny právní možnosti a že spojenecká loajalita zvítězila nad právními závazky,« řekl. Podle velvyslance je příznačné, že ještě před rozhodnutím ústavního soudu a ministra spravedlnosti na pražském letišti už na Nikulina čekalo letadlo Ministerstva spravedlnosti USA. Ve Washingtonu tak evidentně dopředu znali rozhodnutí českého ústavního soudu. S tím podle Zmejevského koresponduje i návštěva vysoce postaveného amerického politika (Paula Ryana) v ČR krátce před vydáním. Celé to podle ruského velvyslance připomíná mj. i operaci tajných služeb… »Zpočátku Nikulinovi hrozilo, že dostane v USA 54 let« na základě ruských obvinění. »Až na základě kritiky nelidské výše trestu USA snížily maximální výši na 16 let« (to stále ještě v době, kdy byl Nikulin v ČR), »teď už mu hrozí zase 30 let. Kde je psáno, že nakonec nedostane třeba 85 let nepodmíněně?« uzavřel v nadsázce Zmejevskij. Podle něj stoupá i zodpovědnost těch, kdo v ČR rozhodovali o vydání. Velvyslanec ho má za záměrný, politicky motivovaný krok české strany, který je zaměřen na oslabení plodných bilaterálních vztahů.

Podle webu flightaware.com přistálo letadlo typu Gulfstream V v Praze v sobotu 24. března, Ústavní soud přitom odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou v úterý 27. března. Ve čtvrtek odpoledne rozeslal soud rozhodnutí účastníkům a pak už podle ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) nebyl důvod to dále protahovat. Letadlo s Nikulinem odletělo v pátek 30. března v 0.06 do Manassasu nedaleko Washingtonu.

Roman JANOUCH

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář